شرکت ترونیکس در سال 1384 تاسیس گردید و با استفاده از توان علمی و تخصصی بالا و با بهره گیری از تکنولوژی های جدید و با تجربه چندین سال تولید منابع تغذیه سوئیچینگ درانواع کاربردهای نظامی ، پزشکی ، صنعتی و تجاری و همچنین تهیه و توزیع بالاست های الکترونیکی و درایورهای LED (با نام تجاری ترونیکس ) سعی دارد گامی در زمینه بر آورده ساختن نیازهای صنعت روشنایی بردارد.

برخی از توفیقات شرکت :

1-    تأییدیه از پژوهشکده وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری در خصوص طراحی و تولید تخصصی بالاستهای الکترونیکی
2-    طراحی و تولید منابع تغذیه 12 کیلووات (صنایع دفاع)
3-    طراحی و تولید کانورترهای صنعتی (پست نیروگاه )
4-    طراحی و تولید منابع تغذیه برای دستگاه جت پرینتر
5-    طراحی و تولید بالاستهای الکترونیکی ضدانفجار
6-    دارا بودن بیش از 50 نوع بالاست در سبد کالا
7-    طراحی و تولید درایورهای LED
8-    طراحی و تولید ماژول های نورانی LED

این شرکت تولید بالاستهای الکترونیکی را در دو دسته BZMP(A2) , BP  قرار داده است تا اینکه بتواند نیازهای متفاوت در صنعت روشنائی را برآورده سازد.

بالاست مدل BP :

یکی از موارد مهم در تولید بالاستهای الکترونیکی ، محافظت بالاست در مقابل اشتباهات نصب ، نوسانات برق ، معیوب بودن لامپ واتمام طول عمر لامپ می باشد . بالاست کلاس BP در مقابل اینگونه موارد محافظت شده است.

به صورت خلاصه خصوصیات این نوع بالاست را می توان به صورت زیر برشمرد :

1-    طول عمر بالاتر از50000 ساعت
2-    محافظت در برابر نوسانات شبکه برق
3-    محافظت در مقابل اشتباهات نصب
4-    محافظت در مقابل معیوب بودن لامپ
5-    محافظت در مقابل اتمام طول عمر لامپ(EOL)

بالاست نوع مدل (BZMP(A2 :

در این نوع بالاست پارامترهایی از قبیل ضریب توان ،پیش گرمایش ، هارمونیکهای موجود و . . . به صورت سفارش قابل اصلاح می باشد . این نوع بالاست تمام خصوصیات بالاست مدل BP را دارا می باشد درضمن در این بالاست از مدار اصلاح ضریب توان استفاده شده است و مقدار ضریب توان به  مقدار  COS(φ)  > 0.98 رسیده است .

به صورت خلاصه خصوصیات بالاستهای مدل BZMP-A2 این شرکت را می توان به صورت زیر برشمرد :

1-    طول عمر بالا:

به دلیل استفاده از قطعات با طول عمر بسیار بالا طول عمر بالاستهای تولیدی بالاتر از 50000 ساعت (در دمای کمتر از 60 درجه سانتی گراد ) می باشد.

2-    محافظت در برابر نوسانات شبکه برق:

در بعضی مناطق ، شبکه برق با نوسانات شدیدی همراه می باشد . در این بالاستها محافظاتی در مقابل این نوسانات در نظر گرفته شده است و به راحتی تحت این نوسانات تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

3-    محافظت در مقابل اشتباهات نصب لامپ
4-    محافظت در مقابل معیوب بودن لامپ
5-    محافظت در مقابل اتمام طول عمر لامپ (EOL Protection)

بر اثر مرور زمان گاز لامپ مهتابی تحلیل می شود و باعث می شود جریان زیادی از خروجی  بالاست کشیده شده و باعث سوختن بالاست شود . این نوع بالاست در برابر این اشکال حفاظت شده و مانع از سوختن بالاست می شود.

6-    دارای مدار پیش گرمایش (Programmable preheat time):

یکی از موارد بسیار مؤثر در طولانی کردن طول عمر لامپ پیش گرمایش لامپ در لحظه استارت لامپ می باشد . مقدار این زمان می تواند بین 0.4 – 2  ثانیه باشد . این نوع بالاست الکترونیکی دارای مدار پیش گرمایش بوده و باعث طولانی تر کردن طول عمر لامپ می شود.

7-    استفاده از تکنیک سوئیچینگ نرم پیشرفته(Adaptive zero-voltage switching)
8-    دارای Ballast Factor >0.8:

برای اینکه از حداکثر بهره لامپ استفاده شود میزان توان خروجی بسیار نزدیک به توان لامپ طراحی شده است . حتی در محیط های باز این مقدار باید بزرگتر از یک باشد.

9-    دارای Crest Factor<1.7

میزان این ضریب در طول عمر لامپ بسیار مؤثر می باشد . در بالاستهای این شرکت مطابق با استاندارد بوده و این مقدار به کمتر از 1.7 تقلیل پیدا کرده است .

10-  استفاده از تکنیک راه اندازی موازی:

یکی از خصوصیات بالاستهای الکترونیکی این است که می توان برای راه اندازی چند لامپ از یک بالاست استفاده کرد . تکنیک های متفاوتی برای راه اندازی چند لامپ وجود دارد که از جمله معمول آن به دو تکنیک سری  و موازی می توان اشاره کرد.
راه اندازی با تکنیک سری ارزانقیمتر نسبت به حالت موازی می باشد . در این تکنیک اگر چنانچه یک لامپ از مدار خارج شود لامپهای دیگر خاموش می شوند ,در صورتی که در تکنیک موازی این چنین نبوده و هرکدام از لامپها از مدار خارج شوند بقیه لامپها به کار خود ادامه می دهند.

11-  تنظیم شدت نور در روشنایی (Dimming Control Input):

با توجه به این خصوصیت می توان با توجه به نیازهای متفاوت در شبانه روز، میزان نور خروجی را تغییر داد . در راستای اصلاح الگوی مصرف ، توسط این خصوصیت می توانیم بهینه سازی بهتری در مصرف انرژی داشته باشیم .

12-  دارای مدار اصلاح ضریب توان ( PFC )(مطابق با استاندارد (IEC61000-2-3:

در این بالاستها مقدار ضریب توان بزرگتر از 0.95 بوده و ضریب کل هارمونیکها (THD) به زیر 20 درصد تقلیل پیدا کرده است .

13-  دارای فیلتر  EMI برای جلوگیری از تشعشعات الکترو مغناطیسی